LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Stina e dimrit në pikun e saj/ Sot dhe nesër mot me rreze të vakëta dielli

13 Janar 2023, 08:07, Sociale CNA

Stina e dimrit në pikun e saj/ Sot dhe nesër mot me rreze të

I gjithë territori shqiptar do të jetë nën ndikimin e motit të qëndrueshëm, duke bërë që kthjellimet të jenë dominante.

Më të theksuara në zonat e ulëta dhe bregdetare, ndërsa me kthjellime dhe vranësira të shpeshta paraqiten zonat malore.

Vendi do të mbetet në kushte të kthjellimeve dhe vranësirave të lehta e kalimtare deri në orët e vona të natës, kur pritet shpeshtim i vranësirave në vend.

 Temperaturat e ajrit do të mbeten konstante në mëngjes, por mesdita sjellë një rritje të lehtë të tyre duke luhatur vlerat ditore nga -4°C deri në 14°C. Era do të fryjë e lehtë dhe mestare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi veri-veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Parashikimi i motit, e shtunë, 14 janar 2023

Sipas MeteoAlb, Shqipëria vijon nën presionin e lartë atmosferik duke sjellë kthjellime dhe vranësira të lehta në të gjithë territorin e vendit.

Por vranësirat më të dukshme paraqiten në zonat veriore dhe verilindore. Gjatë orëvë të para të mëngjesit do të shfaqet mjegulla në zonat luginore.

Parashikohet që nata të mbetet në ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të pakta.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje të lehtë në mëngjes, por mesdita do të ruajë të njëjtat vlera konstante duke u luhatur nga -1°C deri në 14°C.

Era do të fryjë mesatare si ne tokë dhe në det me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi permanent verior duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga