LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Keni mungesë hekuri? 3 simptoma që e tregojnë atë

13 Gusht 2023, 17:36, Shëndeti CNA

Keni mungesë hekuri? 3 simptoma që e tregojnë atë

Mungesa e hekurit është një gjendje shumë e zakonshme, e shkaktuar nga nivelet e ulëta të hekurit në gjak, zakonisht për shkak të humbjes së gjakut p.sh. gjatë moshës riprodhuese të gruas për shkak të menstruacioneve ose për shkak të nevojave të shtuara gjatë shtatzënisë. 

Për këtë arsye, “viktimat” më të shpeshta të anemisë nga mungesa e hekurit janë gratë në moshë riprodhuese. Në çdo rast, mungesa e hekurit trajtohet në mënyrë natyrale nëpërmjet dietës, konsumimit të ushqimeve të pasura me hekur, por edhe me suplemente medicinale të hekurit.

Faqja zyrtare e organizatës britanike të shëndetësisë (NHS) informon se shkaqet e anemisë nga mungesa e hekurit ndryshojnë. Tek gratë, menstruacionet e rënda, që barazohen me humbje të mëdha gjaku, ose shtatzënia janë arsyet e zakonshme të mungesës së hekurit. 

Në shtatzëni , faktori kryesor që çon në anemi është dieta , e cila shpesh është "e varfër" me hekur. Burrat me mungesë hekuri, nga ana tjetër, janë një fenomen më i rrallë, që më së shpeshti i atribuohet kushteve të tilla si ulçera e stomakut, inflamacioni i zorrëve ose hemorroidet.

Simptomat e zakonshme të mungesës së hekurit përfshijnë ndjenjën e lodhjes dhe mungesës së energjisë, gulçim dhe zbehje.

Nëse doni të përfitoni sa më shumë nga hekuri që ofron ushqimi, mos anashkaloni të hani perime me gjethe jeshile, mish të kuq, fruta të thata si kajsi, kumbulla të thata dhe rrush të thatë, por edhe bishtajore./ CNA

14:24 Shëndeti Ilir Allkja

Shkaktarët e ankthit

Gjendja e ankthit është rezultat i shumë ndikimeve. Gjitha...

Lajmet e fundit nga