LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A e rrisin rrezikun e tumorit depresioni dhe ankthi?

11 Gusht 2023, 22:03, Shëndeti CNA

A e rrisin rrezikun e tumorit depresioni dhe ankthi?

Depresioni prek rreth 5% të popullsisë në moshë madhore në botë. Njerëzit me depresion shpesh kanë edhe probleme të tjera të shëndetit mendor, më së shumti ankth.

Hulumtimet e kaluara tregojnë se rreth 40-50% e njerëzve me ankth do të kenë gjithashtu depresion. Dhe kjo përqindje është e ngjashme për njerëzit me depresion të lartë, të cilët gjithashtu përjetojnë ankth.

Për shkak të ndikimit të madh që mund të kenë në trup, depresioni dhe ankthi janë të lidhur me një rrezik në rritje për sëmundje të caktuara, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, si sulmi në zemër dhe goditje në tru.

Për më tepër, studimet e mëparshme kanë lidhur depresionin dhe ankthin me një rrezik më të lartë të zhvillimit të disa llojeve të tumorit.

Tashmë, studiuesit nga Qendra Mjekësore Universitare e Groningenit kanë zbuluar prova që kundërshtojnë teorinë se depresioni dhe ankthi rrisin rrezikun e tumorit.

Ata analizuan të dhënat e më shumë se 300 mijë të rriturve nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Faktorëve Psikosocialë dhe Incidenca e Tumorit.

Studiuesit nuk gjetën asnjë lidhje midis depresionit dhe ankthit dhe, në përgjithësi, tumorit të gjirit, prostatës, kolorektalit dhe tumorit që si shkaktar ka alkoolin.

Studimi u botua së fundmi në revistën CancerTrusted Source, një revistë e kontrolluar nga studiuesit e Shoqatës Amerikane të Tumorit./ CNA

14:24 Shëndeti Ilir Allkja

Shkaktarët e ankthit

Gjendja e ankthit është rezultat i shumë ndikimeve. Gjitha...

Lajmet e fundit nga