LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sa hapa duhet të ecim në ditë që të jemi në formë dhe të shëndetshëm?

9 Gusht 2023, 10:20, Shëndeti CNA
Sa hapa duhet të ecim në ditë që të jemi në
Foto ilustruese

Më pak se 5000 hapa në ditë janë të mjaftueshme për të ruajtur shëndetin dhe formën e mirë, edhe pse deri më tani mbizotëron mendimi se rekomandohen 10000 hapa në ditë.

Një studim i shkencëtarëve amerikanë dhe polakë, në të cilin u analizuan më shumë se 226,000 njerëz në mbarë botën, tregoi se 4000 hapa në ditë janë të mjaftueshme për të filluar reduktimin e rrezikut të vdekjes së parakohshme për çfarëdo arsye, raporton BBC.

Pak më shumë se 2300 hapa në ditë janë të mjaftueshme për një zemër dhe enë gjaku të shëndetshme, thonë studiuesit, duke theksuar se sa më aktivë të jenë njerëzit, aq më shumë kontribuojnë në shëndetin e tyre.

Studimi tregon gjithashtu se çdo 1,000 hapa shtesë mbi 4,000 zvogëlon rrezikun e vdekjes së parakohshme me 15 për qind deri në 20,000 hapa.

Një ekip nga Universiteti Mjekësor i Lodz në Poloni dhe Shkolla e Mjekësisë e Universitetit Johns Hopkins në SHBA zbuluan se ecja ka një efekt të dobishëm te njerëzit, pavarësisht nga gjinia, mosha apo vendi ku ata jetojnë. Megjithatë, përfitimet më të mëdha shëndetësore u panë tek ata nën 60 vjeç.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, aktiviteti i pamjaftueshëm fizik është përgjegjës për vdekjen e 3.2 milionë njerëzve çdo vit, shkaku i katërt më i zakonshëm në mbarë botën.

 

 

 

 

14:24 Shëndeti Ilir Allkja

Shkaktarët e ankthit

Gjendja e ankthit është rezultat i shumë ndikimeve. Gjitha...

Lajmet e fundit nga