LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

2 ushtrimet që ulin presionin e gjakut

28 Korrik 2023, 08:16, Shëndeti CNA

2 ushtrimet që ulin presionin e gjakut

Kur bëhet fjalë për uljen e presionit të gjakut, studimet zakonisht kanë treguar se ushtrimet aerobike ose kardio janë më të mirat.

Hulumtimi i ri sugjeron se një lloj tjetër aktiviteti fizik vlen të përfshihet si një mjet efektiv për të parandaluar dhe trajtuar hipertensionin ose presionin e lartë të gjakut.

Ushtrimet që angazhojnë muskujt pa lëvizje të tilla si squats në mur dhe dërrasa mund të jenë më të mirat për uljen e presionit të gjakut, sipas një studimi të madh të botuar të martën në "British Journal of Sports Medicine".

Ky lloj trajnimi njihet si ushtrim izometrik, ose statik, sipas klinikës "Mayo". Veprimi izometrik i muskujve ndodh kur muskujt tkurren, por nuk ndryshojnë dukshëm gjatësinë, dhe nyjet e përfshira nuk lëvizin, duke lehtësuar stabilitetin e trupit.

Udhëzimet ekzistuese për ushtrimet për menaxhimin e presionit të gjakut, të cilat theksojnë ushtrimet aerobike ose kardio si vrapimi ose çiklizmi janë efektive, por gjithashtu bazohen në kërkime të vjetra që përjashtojnë protokollet e ushtrimeve të miratuara kohët e fundit si trajnimi me interval me intensitet të lartë dhe trajnimi izometrik, thanë autorët.

Studiuesit menduan se udhëzimet ishin të vjetruara dhe kishin nevojë për rishikim, kështu që ata shikuan prova të kontrolluara që kishin raportuar efektet e ndërhyrjeve ushtrimore, që zgjasin dy ose më shumë javë, në presionin e gjakut sistolik dhe/ose diastolik midis 1990 dhe shkurtit 2023.

Presioni sistolik i gjakut mat presionin maksimal në arterie, ndërsa zemra tkurret dhe relaksohet, ndërsa presioni diastolik i gjakut tregon se çfarë është presioni arterial kur zemra pushon midis rrahjeve, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve./ CNA

Lajmet e fundit nga