LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Domatet, sa dimë për to?

30 Korrik 2023, 08:47, Shëndeti Ilir Allkja

Domatet, sa dimë për to?

Domatet janë burimi kryesor dietik i likopent, një antioksidant i cili është lidhur me shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë reduktimin e rrezikut për sëmundjeve të zemrës kancerit dhe në përgjithësi dhe kancerit të prostatës në veçanti.

Domatja (Solanum lycopersicum) është një frut me origjinë nga Amerika e Jugut.

Pavarësisht se botanikisht është një frut, ai përgjithësisht hahet dhe përgatitet si një perime.

Domatja përmban rreth 95% ujë. Pjesa tjetër 5% përbëhet kryesisht nga karbohidrate dhe fibra.

Lëndët ushqyese në 100 gram domate të papërpunuar:

- Kalori: 18

- Ujië: 95%

- Proteina: 0,9 gram

- Karbohidrate: 2-4 gram

- Fibra: 1.2 gram

- Yndyrë: 0.2 gram

Gjithashtu domatet janë një burim i mirë i disa vitaminave dhe mineraleve:

- Vitaminë C,

- kalium,

- vitaminë K

- acid folik, etj

Përmbajtja e vitaminave dhe komponimeve bimore në domate mund të ndryshojë shumë midis varieteteve dhe periudhave të marrjes së mostrave.

Komponimet kryesore bimore në domate janë:

- Likopeni. Një pigment i kuq me veti të forta antioksidante, likopeni është studiuar gjerësisht për efektet e tij të dobishme shëndetësore.

- Beta karoteni. Antioksidant që shpesh ju jep ushqimeve një nuancë të verdhë ose portokalli, beta karoteni konvertohet në vitaminë A në trupin tuaj.

- Naringeninë. E gjetur në lëkurën e domates, ky flavonoid është treguar se ul inflamacionin dhe mbron nga sëmundje të ndryshme.

Klorofilet dhe karotenoidet janë përgjegjës për ngjyrën e pasur të domateve, nga e gjelbër në të kuqe.

Sëmundjet e zemrës – duke përfshirë sulmet në zemër dhe goditjet në tru – janë shkaku më i zakonshëm i vdekjeve në botë. Një studim në meshkuj të moshës së mesme lidhi nivelet e ulëta të likopenit dhe beta-karotenit në gjak me rritjen e rrezikut të sulmeve në zemër dhe në tru.

Dëshmitë në rritje nga provat klinike sugjerojnë se dieta me likopen ndihmon në uljen e kolesterolit LDL (kolesterolit të keq).

Studimet klinike të produkteve të domates tregojnë përfitime kundër inflamacionit dhe shënuesve të stresit oksidativ.

Ato gjithashtu tregojnë një efekt mbrojtës në shtresën e brendshme të enëve të gjakut dhe ulje të rrezikut të mpiksjes së gjakut (tromboza).

Parandalimi i kancerit

Kanceri është rritja e pakontrolluar e qelizave anormale që përhapen përtej kufijve të tyre normalë, shpesh duke pushtuar pjesë të tjera të trupit.

Studimet kanë vërejtur lidhje të drejtë midis konsumit domateve dhe incidencës të kancerit të prostatës, mushkërive, gjirit dhe stomakut.

Domatet gjithashtu konsiderohen të dobishme për shëndetin e lëkurës.

Konsumojini ato të freskëta, të thata, salcra, turshi, etj., ja vlen!

Lajmet e fundit nga