LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nëse ndiheni mirë, truri juaj po punon mirë...

28 Korrik 2023, 16:23, Shëndeti Ilir Allkja

Nëse ndiheni mirë, truri juaj po punon mirë...

Sëmundjet e trurit janë kthyer sot në grupin e dytë të sëmundjeve invalidizuese pas atyre të zemrës.

Kur punoja në urgjencën e Tiranës ndeshja 2-3 pacientë me probleme të trurit, nervave dhe enëve të gjakut të trurit.

Ne, në mënyrë të pashmangshme jemi të rrethuar nga ndotjet mjedisore, stresi, produktet ushqimore të kontaminuara si dhe mënyra e papërshtatshme e jetesës.

Toksiciteti i trurit është një faktor kryesor në zhvillimin e sëmundjeve neurodegjenerative.

Shkurtimisht dua t'ju njoh me toksinat që vrasin trurin:

Fluoridet

Fluori shkakton dëmtime të trurit, rënie të memories, aftësi të kufizuara në të mësuar, deficite neurovegjetative, etj. Gjendet në fruta, perime, çajra, verëra etj.

Aspartamet

Aspartami është një toksinë që shkaktuon inflamacion të trurit , duke luajtur rol në fillimin Parkinsonit dhe sëmundjeve të tjera të trurit. Gjenden pothuaj në të gjitha pijet industriale.

Gluteni

Neurotoksiciteti është një nga efektet kryesore të dëmshme të glutenit. Në fakt, gluteni mund t’i bëjë dëm trurit edhe nëse nuk keni simptoma të zorrëve. Ataksia e glutenit është një gjendje autoimune në të cilën gluteni nxit sistemin imunitar për të sulmuar dhe dëmtuar trurin e vogël. Gjendet në disa drithëra.

Metalet e rënda

Metalet e rënda të tilla si zhiva dhe plumbi mund të jenë një faktor i rëndësishëm në zhvillimin e Alzheimerit dhe formave të tjera të skizofrenisë, paranojës, sëmundjes së Parkinsonit dhe sëmundjeve të tjera të trurit.

Provat sugjerojnë se edhe alumini nxit fuqimisht formimin e pllakave beta-amiloide, rrit stresin oksidativ dhe inflamacionin e trurit.

Lajmet e fundit nga