LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sukses i jashtëzakonshëm në shëndetësi/ Shërohet pacienti i 6 me HIV

2 Gusht 2023, 16:08, Shëndeti CNA

Sukses i jashtëzakonshëm në shëndetësi/ Shërohet

Një burrë me HIV është personi më i fundit dhe i gjashti  që u deklarua në remision afatgjatë. Ndryshe nga rastet e mëparshme, ai nuk mori një transplant me mutacion të gjenit bllokues të virusit.

Pesë persona janë shpallur të shëruar nga HIV në botë deri më tani. Të gjithë ata iu nënshtruan transplantimit të palcës së eshtrave për të shëruar rastet e rënda të kancerit. Ata morën qeliza burimore nga një donator me një mutacion të gjenit CCR5, i cili dihet se bllokon HIV-in të hyjë në qelizat e trupit.

Në vitin 2018, një burrë i bardhë i njohur si pacienti i Gjenevës  mori një transplant të ngjashëm të qelizave staminale për të kuruar një lloj leuçemie agresive. Megjithatë, transplanti që ai mori nuk përmbante mutacionin CCR5, që do të thotë se virusi mund të hyjë ende në qelizat e pacientit.

Burri më pas vendosi të ndërpresë trajtimin antiretroviral, duke ulur sasinë e HIV-it në gjakun e tij. Pas 20 muajsh, mjekët në Spitalet Universitare të Gjenevës nuk gjetën asnjë gjurmë të virusit në sistemin e trupit të tij. Edhe pse nuk mund të japin siguri se HIV nuk do të kthehet, mjekët e konsiderojnë pacientin nga Gjeneva si në remision afatgjatë.

Pacienti i Gjenevës u diagnostikua me HIV në vitin 1990. Ai kishte marrë antiretrovirale deri në nëntor 2021, kur mjekët e këshilluan të ndërpriste terapinë pas transplantimit të palcës kockore.

Rasti i pacientit të Gjenevës konsiderohet premtues nga komuniteti shkencor. Ekspertët besojnë se rastet e faljes afatgjatë ofrojnë shpresë se HIV mund të shërohet një ditë. Ato mund të ofrojnë rrugë të reja kërkimi, veçanërisht mbi rolin e luajtur nga trajtimet imunosupresive./CNA.al

Lajmet e fundit nga