LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi i ri/ Mikrobet në zorrë luajnë rol në autizëm

2 Gusht 2023, 13:21, Shëndeti CNA

Studimi i ri/ Mikrobet në zorrë luajnë rol në autizëm

Studiuesit kanë kryer një hulumtim për rrënjët biologjike të autizmit dhe kësaj here janë fokusuar në një fushë të re, mikrobiomën.

Hulumtimet kanë treguar se mikrobet që janë identifikuar në zorrën e njeriut luajnë një rol në autizëm, raporton "The Epoch Time".

Nga biopsitë e kryera te fëmijët autikë, është vënë re një e përbashkët te zorrët. Qelizat dhe molekulat janë të përflakura në mënyrë unike, jo si sëmundjet e tjera inflamatore të zorrëve, siç është sëmundja e Crohn.

Autizmi ka komponentë unikë mitokondrialë, metabolikë dhe neurologjikë që përbëjnë autoimunitetin.

Studimi është bazuar në të dhënat e publikuara nga 43 studiues dhe lënë hapësirë për të parë me dyshime teorinë se autizmi është një gjendje kryesisht gjenetike.

Këtë zbulim, studiuesit e kanë cilësuar si një lajm të mirë, pasi mendojnë se sëmundja autoimune mund të trajtohet, ashtu si ajo e Crohn-it, nëse mjeku është në gjendje të bëjë diagnozën e duhur./ CNA.al

Lajmet e fundit nga