LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulon studimi/ Stërvitjet për humbje peshe ulin rrezikun e sulmit në zemër

8 Gusht 2023, 18:06, Sociale CNA

Zbulon studimi/ Stërvitjet për humbje peshe ulin rrezikun e sulmit

Stërvitjet për humbje peshe mund të zvogëlojnë rrezikun e një ataku në zemër ose goditje në tru tek njerëzit obezë me sëmundje kardiovaskulare me një të pestën, pretendojnë studiuesit, shkruan The Sun.

Kompania farmaceutike Novo Nordisk kreu një studim pesëvjeçar. Si pjesë e provës së saj, kompania rekrutoi 17,604 të rritur mbi moshën 45 vjeç nga 41 vende. Çdo pacient kishte një indeks të masës trupore (BMI) prej 27 ose më shumë dhe kishte sëmundje kardiovaskulare, pa histori diabeti.

Në bazë të studimit u arrit në përfundimin se stërvitjet për humbje peshe mund të zvogëlojnë rrezikun e një ataku në zemër ose goditje në tru. Gjithashtu marrja e semaglutide, i shitur me emrat e markave Ozempic, Wegovy dhe Rybelsus, (është një ilaç i zhvilluar fillimisht për të trajtuar  diabetin e tipit 2  dhe si një ilaç kundër obezitetit që përdoret për menaxhimin afatgjatë të peshës) kishte ndikim në rezultat.

Profesor Stephen O'Rahilly, drejtor i Njësisë së Sëmundjeve Metabolike MRC në Institutin e Shkencave Metabolike, Universiteti i Kembrixhit, tha se rezultatet janë pritur gjatë dhe nuk zhgënjejnë./CNA

Lajmet e fundit nga