LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pilula vrasëse e kancerit po testohet te njerëzit

2 Gusht 2023, 13:32, Sociale CNA

Pilula vrasëse e kancerit po testohet te njerëzit

Një pilulë vrasëse e kancerit qw mendohet se asgjëson tumoret e ngurta duke i lënë qelizat e shëndetshme të paprekura tani po testohet te njerëzit.

Ilaçi i ri ka qenë në zhvillim për 20 vjet dhe tani po i nënshtrohet kërkimeve paraklinike në SHBA, raporton Sky News.

I njohur si AOH1996, ai synon një variant kanceroz të një proteine ??të quajtur antigjen bërthamor i qelizave proliferuese (PCNA).

Në formën e saj mutante PCNA është "kritike" në replikimin e ADN-së dhe riparimin e të gjithë tumoreve.

AOH1996 është duke u punuar nga City of Hope, një nga organizatat më të mëdha të Amerikës për kërkimin dhe trajtimin e kancerit./CNA.al

Lajmet e fundit nga