LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thojini boll vuajtjes dhe stresit/ Ja sekreti për rritjen e flokëve

10 Gusht 2023, 17:23, Shëndeti CNA

Thojini boll vuajtjes dhe stresit/ Ja sekreti për rritjen e flokëve

Rritja e flokëve është një problem me vete për shumë vajza dhe djem. Kjo pasi flokët janë reflektim i shëndetit dhe mirëqenies së përgjithshme.

Por për të gjithë personat që vuajnë me rritjen e flokëve, dermatologët kanë gjetur zgjidhjen dhe ajo është vitamina E.

Vaji i vitaminës E për rritjen e flokëve, një antioksidant i fuqishëm, ka fituar vendin e tij si një përbërës jetik në kujdesin e flokëve.

Vetitë e tij magjike mund të bëjnë mrekulli në nxitjen e rritjes së flokëve, parandalimin e rënies së flokëve dhe ushqyerjen e kokës për një shëndet optimal të flokëve.

Thojini boll vuajtjes dhe stresit/ Ja sekreti për rritjen e flokëve

Vitamina E përmirëson qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës, duke siguruar lëndë ushqyese dhe oksigjen të rëndësishëm për folikulat e flokëve. Ky proces lehtëson rritjen e fijeve të flokëve të fortë dhe të shëndetshëm. 

Vitamina E redukton stresin oksidativ dhe dëmtimin e qelizave dhe ndihmon në minimizimin e rënies së flokëve të shkaktuar nga faktorët mjedisorë. 

Gjithashtu ajo nxit prodhimin e keratinës, një proteinë e nevojshme për rritjen e flokëve. Si rezultat, do të vini re një rritje në trashësinë dhe gjatësinë e flokëve me kalimin e kohës. 

Përveç këtyre, kjo vitaminë vepron si një hidratues natyral, duke luftuar tharjen e kokës dhe duke e mbajtur atë të ushqyer.

Thojini boll vuajtjes dhe stresit/ Ja sekreti për rritjen e flokëve

Si të përdorni kapsulën e vitaminës E për rritjen e flokëve:

Hapi 1: Zgjidhni kapsula me vitaminë E me cilësi të lartë nga një markë me reputacion. 

Hapi 2: Shponi butësisht kapsulën me një gjilpërë ose kunj të pastër. 

Hapi 3: Shtrydhni vajin e vitaminës E në një tas të vogël. 

Hapi 4: Ndani flokët dhe aplikojeni vajin direkt në lëkurën e kokës. 

Hapi 5: Masazhoni skalpin tuaj me lëvizje rrethore për rreth pesë deri në 10 minuta për të siguruar përthithjen e duhur. 

Hapi 6: Aplikoni vajin e mbetur në gjatësinë e flokëve tuaj, duke i kushtuar vëmendje më të madhe majave. 

Hapi 7: Lëreni vajin në flokët tuaj për të paktën 30 minuta ose gjatë natës për përfitime maksimale. 

Hapi 8: Lani flokët me një shampo pa sulfate dhe përdorni më pas një zbutës për flokët./ CNA

14:24 Shëndeti Ilir Allkja

Shkaktarët e ankthit

Gjendja e ankthit është rezultat i shumë ndikimeve. Gjitha...

Lajmet e fundit nga