LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shkencëtarët zbulojnë pesë ushqimet kryesore kundër plakjes

10 Gusht 2023, 17:34, Shëndeti CNA

Shkencëtarët zbulojnë pesë ushqimet kryesore kundër

Përmirësimi i dietës suaj ul rrezikun e disa sëmundjeve, rrit imunitetin dhe mbështet zhvillimin e trurit.

Dhe tani, një studim i ri ka zbuluar se përfshirja e pesë ushqimeve të caktuara në vaktet tuaja mund t'ju ndihmojë të jetoni më gjatë - dhe të gjitha ato janë të bazuara në bimë. 

Shkencëtarët me bazë në SHBA zbuluan se ngrënia e drithërave, frutave, perimeve pa niseshte, arrave dhe vajrave të pangopura mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të disa kushteve vrasëse, shkruan The Sun.

Autori i studimit Linh Bui nga Universiteti i Harvardit tha: "Këto ushqime të shëndetshme me bazë bimore ishin të lidhura me rrezikun e ulët të sëmundjeve kronike, si sëmundjet e zemrës,  kancerin e zorrëve, diabetin, goditjet në tru dhe vdekshmërinë totale", shkruan The Sun.

Studiuesit analizuan dietat dhe rezultatet shëndetësore të mbi 100,000 pjesëmarrësve për më shumë se tre dekada.

Ata zbuluan se ata që hanin një dietë më miqësore me veganët – duke ngrënë ushqimet e lartpërmendura, kishin 15 për qind më pak gjasa të vdisnin nga kanceri ose sëmundjet e zemrës.

I njëjti grup kishte gjithashtu një rrezik 20 për qind më të ulët të vdekjes nga sëmundjet neurodegjenerative si çmenduria , dhe një rrezik 50 për qind më të ulët të vdekjes nga sëmundjet e frymëmarrjes. Ndërkohë, ata që konsumonin më pak ushqime me bazë bimore dhe më shumë ushqime jo-vegane, si mishi dhe vezët, kishin më shumë gjasa të përfundonin me sëmundje kronike./CNA

14:24 Shëndeti Ilir Allkja

Shkaktarët e ankthit

Gjendja e ankthit është rezultat i shumë ndikimeve. Gjitha...

Lajmet e fundit nga