LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arritje në mjekësi/ Mikroçipi në tru bën që i paralizuari të rifitojë lëvizjen

11 Gusht 2023, 21:26, Shëndeti CNA

Arritje në mjekësi/ Mikroçipi në tru bën që i

Ekspertët shëndetësorë kanë besuar se kur dëmtimi i rëndë i palcës kurrizore dëmton funksionin e sistemit nervor qendror nuk ka kurim.

Sidoqoftë, studiuesit në Northwell Health në Nju Jork e kanë sfiduar këtë supozim me një zbulim që ndryshon lojën.

Në mars të vitit 2023, studiuesit, kirurgët dhe inxhinierët e mjekësisë bioelektrike në Institutin Feinstein të Northëell për Kërkime Mjekësore i mundësuan me sukses një burri të lëvizte dhe të ndjente me krahun dhe dorën e tij të paralizuar.

Në provën e tyre klinike të re, ekipi kreu një operacion 15-orësh në tru të hapur dhe implantuan mikroçipin për të rivendosur komunikimin midis trupit dhe trurit të Keith Thomas nga Massapequa, i cili jeton me paralizë që nga viti 2020.

Kolegët e Northwell Health zhvilluan algoritme të Inteligjencës Artificiale, implante truri dhe teknologji inovative të stimulimit për të formuar "bypass-in e dyfishtë nervor".

Ky mikroçip formon një "urë" elektronike që lehtëson rrjedhën e informacionit në të gjithë trupin, në palcë kurrizore dhe në tru.

Chad Bouton, profesor në Institutin e Mjekësisë Bioelektronike në Institutin Feinstein, e zhvilloi këtë teknologji dhe ishte hetuesi kryesor i eksperimentit.

“Kjo është hera e parë që truri, trupi dhe palca kurrizore janë lidhur së bashku në mënyrë elektronike te një njeri i paralizuar për të rikthyer lëvizjen dhe ndjesinë e qëndrueshme”, tha Chad Bouton.

Ndërkohë, studiuesit presin që teknologjia t'i ndihmojë njerëzit me paralizë "të jetojnë një jetë më të plotë dhe më të pavarur"./ CNA

14:24 Shëndeti Ilir Allkja

Shkaktarët e ankthit

Gjendja e ankthit është rezultat i shumë ndikimeve. Gjitha...

Lajmet e fundit nga