LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Covid është bërë si gripi”/ Brataj: Janë shtuar rastet e të infektuarëve, s’ka vend për panik

12 Gusht 2023, 10:47, Shëndeti CNA

“Covid është bërë si gripi”/ Brataj: Janë

Shefi i Qendrës Kombëtare të Urgjencës, Skënder Brataj ka konfirmuar se është rritur numri i rasteve të personave të infektuar me Covid 19.

Sipas Bratajt nuk ka vend për shqetësim pasi tanimë koronavirusi është shndërruar një sëmundje  virale të zakonshme që mund të konsiderohet e ngjashme me një grip, pavarësisht se ka nisur të qarkullojë një nënvariant i ri i Omicronit EG5.

“Ka infektim më të lartë por nuk ka rritur vdekshmërinë”, tha Brataj

Ekspertët thonë se nuk ka vend për panik ndonëse Omicron është ende i përhapur në Angli, SHBA dhe Kinë.

Megjithëse Covid është shndërruar në një sëmundje të zakonshme virale, mjekët bëjnë apel që të kenë kujdes sidomos grupmoshat me risk.

“Duhet të bëjnë kujdes të moshuarit, ata me sëmundje bashkëshoqëruese”,  shtoi ai./ CNA

14:24 Shëndeti Ilir Allkja

Shkaktarët e ankthit

Gjendja e ankthit është rezultat i shumë ndikimeve. Gjitha...

Lajmet e fundit nga