LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zbulohet gjarpri gjigand/ Peshon më shumë se 97 kilogramë

24 Qershor 2022, 20:55, Lifestyle CNA

Zbulohet gjarpri gjigand/ Peshon më shumë se 97 kilogramë

Një gjarpër që peshon plot 97 kilogramë dhe me gjatësi 5.4 metra është kapur nga biologët në Florida të SHBA-së.

Për të kryer biopsi studiuesit hapën trupin e gjarpërit dhe gjetën brenda plot 122 vezë, numër ky më i lartë i regjistruar deri tani pasi një piton femër mund të lëshojë maksimumi 100 vezë.

Këta zvarrinikë, origjinën e kanë në Azinë juglindore ndaj dhe është e çuditëshmë fakti që kjo gjallesë u  gjend në Florida./CNA.al

Lajmet e fundit nga