LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pica bëhet mollë sherri/ Debat për çmimin

24 Qershor 2022, 20:20, Lifestyle CNA
Pica bëhet mollë sherri/ Debat për çmimin
Foto ilustruese

Pica, çmime të nivelit të lartë apo ushqim i përballueshëm për njerëzit? 

Kjo është pyetja që ka futur në dilemë  miliarderin italian Flavio Briatore dhe shefat e kuzhinës në Napoli.tashmë dihet nga të ghithë se pica e cila është elementi kryesor për italianët si dhe e preferuan në mbarë botën. Tradicionalisht pica është bërë nga përbërës të thjeshtë dhe është shitur për 4 euro. Por  Briatore sfidoi këto çmime të ulëta duke shitur pica me përbërës si tartufi për 65 euro.

Ky çmim ka krijuar debat si në Itali ashtu edhe në Londër ku miliarderi po i shet ato në restorantet e tij.

Shefi Sergio Miccu, president i shoqatës napolitane të prodhuesve të picave, u kundërpërgjigj, duke akuzuar Briatore për tradhti të trashëgimisë modeste të picës.

Përktheu dhe përshtati në shqip CNA.al

Lajmet e fundit nga