LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Një bibliotekë humane”/ Në vend të librit mund të merrni një person

24 Qershor 2022, 16:43, Lifestyle CNA
“Një bibliotekë humane”/ Në vend të librit mund
Foto ilustruese

Një bibliotekë humane…

Një nismë kjo e lidnur në Danimarkë me qëllim për të luftuar paragjykimet  pasi dhe vetë hsitoritë tregohen nga ata përsona që zakonisht vuajnë prej paragjykimeve njerëzore.

Bibloteka quhet Human Library  ose thënë ndryshe ‘bibloteka njerëzore’ dhe në vend që të huazoni një libër mund ta bëni këtë më një person i cili mund të tregojë historinë e tij të veçantë  dhe mund të bënë një bashkëbisedim me të përreth gjysem ore.

Secili prej këtyre personave identifikohet me një titull të shkurtër dhe përshkrues, për shembull “Transgjinor”, “Ish-alkoolist” “Viktimë e dhunës seksuale” ose “Person me paaftësi fizike”, njësoj sikur të ishte një libër.

Përkthyer dhe përshtatur në shqip nga CNA.al

Lajmet e fundit nga