LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sjellje e narcistëve dhe e sociopatëve/ "Bombardimi i dashurisë", metoda e rrezikshme për të zënë të dashur

20 Shtator 2022, 14:47, Lifestyle CNA

Sjellje e narcistëve dhe e sociopatëve/ "Bombardimi i

Nëse diçka duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, ndoshta është.

Mbase ju mund të çuditeni nga dikush, i cili ju llaston me darka, dhurata dhe komplimente pafund si dhe gjeste të tjera madhështore në fillim të lidhjes. Por në varësi të qëllimeve të tyre, kjo sjellje e çuditshme, e quajtur "bombë dashurie", mund të jetë e rrezikshme.

"Shpërthimi i dashurisë është kur dikush përdor teknika të avancuara të intimitetit, kështu që ju ndiheni afër tij shumë shpejt", tha ekspertja kryesore e takimeve, Rachel DeAlto për "TODAY".

E krijuar nga Kisha e Unifikimit e Shteteve të Bashkuara, 'bombardimi i dashurisë' fillimisht u përdor si një taktikë manipulimi për të rekrutuar anëtarë të rinj. Që atëherë, është bërë një sjellje relativisht e zakonshme në marrëdhëniet romantike nga narcisistët ose kushdo, për këtë çështje.

Çfarë është bombardimi i dashurisë?
Thellë-thellë, bombarduesit e dashurisë kanë nevojë të jenë të dashur nga të tjerët. Për shkak të kësaj, bombarduesit e dashurisë shpesh kuptojnë se çfarë u pëlqen viktimave të tyre dhe imiton ato karakteristika. Kjo fasadë u lejon atyre të fitojnë shpejt besimin e viktimave dhe të krijojnë një perceptim pozitiv për veten në mendjet e të tjerëve. 

Terapistja e licencuar Susan Zinn tha për "TODAY" se bombardimi i dashurisë është një praktikë e zakonshme për narcisistët dhe sociopatët, gjë që shpjegon pse është një taktikë popullore midis udhëheqësve të kultit si Charles Manson dhe Jim Jones. 

"Narcisizmi ka një spektër nga vetëpërfshirja në një sociopat dhe ekziston rreziku i bombardimeve të dashurisë, veçanërisht me narcisistët dhe madje edhe sociopatët", tha ajo.

Thënë kështu, bombarduesit e dashurisë së ditëve moderne mund të jenë kudo rreth nesh - dhe për fat të keq, ne nuk do ta dimë derisa ta kuptojmë.

Cilat janë disa shenja sinjalizuese të bombardimeve të dashurisë?

Sipas Zinn, bombardimi i dashurisë shpesh ndodh në dy faza:

Idealizimi: Partneri juaj është versioni më i mirë i mundshëm i vetvetes. Ata po bëjnë gjithçka për t'ju bërë të ndiheni të veçantë. 
Zhvlerësimi: Këtu do të shihni një ndryshim në sjelljen e partnerit tuaj. Këtu ata do të fillojnë t'ju shkëputin nga të dashurit tuaj dhe do të fillojnë të kritikojnë duke minuar vendimet që merrni. 

Sjelljet e bombarduesve të dashurisë ndryshojnë nga një marrëdhënie në tjetrën. Për këtë arsye, këtu janë disa flamuj të kuq të zakonshëm për t'u kujdesur:

Dhënia e tepërt e dhuratave: Bombarduesit e dashurisë priren t'u bëjnë dush viktimave të tyre me dhurata për të treguar dashurinë e tyre. Nëse partneri juaj po ju blen dhurata shumë të shtrenjta në fillim të marrëdhënies, kjo mund të jetë një flamur i kuq.
Lajka: Bombarduesit e dashurisë priren të shmangin kritikat duke u përpjekur vazhdimisht t'ju komplimentojnë. Nëse lajkat e tyre fillojnë të ndihen obsesive, atëherë mund të jetë shkak për shqetësim.  
Kontrolli: Bombarduesit e dashurisë shpesh përpiqen t'i izolojnë viktimat e tyre nga miqtë, familja dhe aktivitetet që dikur i shijonin, si një mënyrë për të marrë kohën dhe vëmendjen e tyre të vetme.
Acarimi: A ju fajëson partneri për mospërputhjet në marrëdhënien tuaj? Bombarduesit e dashurisë shpesh ndryshojnë personalitetin e tyre pasi janë në një lidhje dhe e bëjnë përgjegjësinë e partnerit të tyre të kuptojë rrugën përpara.

Çfarë duhet të bëni nëse jeni duke u bombarduar nga dashuria

Dashuri apo dashuri bombardimi? Kjo është pyetja. Nëse mendoni se po përjetoni këtë të fundit, Zinn sugjeron të largoheni në mënyrë të sigurt nga situata dhe të ndërmerrni hapat e mëposhtëm.

Ndërpreni kontaktin me bombarduesin e dashurisë. Bombarduesit e dashurisë do të përpiqen të përdorin manipulimin për t'ju mbajtur në një marrëdhënie. 
Gjeni mbështetje. Drejtojuni njerëzve që ju besoni për të marrë ndihmën që ju nevojitet. 
Kërkoni ndihmë serioze. Bombardimi i dashurisë mund të jetë tepër i zakonshëm në rastet e abuzimit në familje.
Ji i sjellshëm me veten. Mos mendoni se të gjithë janë bombardues dashurie thjesht jini të kujdesshëm./CNA.al Burimi: Today.com

Lajmet e fundit nga