LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Funerali i Mbretëreshës Elizabeta II "paksa i kripur"/ Kush paguan?

19 Shtator 2022, 12:28, Lifestyle CNA

Funerali i Mbretëreshës Elizabeta II "paksa i kripur"/ Kush

Qeveria britanike nuk ka bërë të ditur ende se sa do të kushtojë funerali i Mbretëreshës Elizabeth II të hënën, duke thënë vetëm se do të jepte detaje “në kohën e duhur”.

Por çmimi, i cili do të përfshijë procesione, vigjilje dhe rituale të përpunuara, pritet të jetë i rëndësishëm dhe do të mbulohet nga shteti.

Edhe i përshtatur për inflacionin, funerali i saj pritet të kushtojë më shumë se funerali i fundit shtetëror në Britani, ai i Winston Churchill, në 1965, dhe funerali ceremonial për Mbretëreshën Elizabeth Nënës Mbretëreshë, në 2002. Funerali i nënës mbretëreshë u vlerësua të ketë kushton 825,000 paund (954,000 dollarë) për të shtrirë në shtet dhe 4.3 milionë £ (5 milion dollarë) për sigurinë, sipas një raporti të Dhomës së Komunave.

Një ceremoni pompoze, me momente solemne, homazhe, procesione ushtarake, ekrane të mëdhenj për të transmetuar në kohë reale atë që ndodh në prani të liderëve të shteteve e përfaqësuesve nga familjet mbretërore në Europë.

E vështirë të bëhet një vlerësim i saktë i kostove për një organizim të përmasave të tilla dhe që në Britaninë e Madhe nuk shihet në rreth 60 vjet kur ndërroi jetë kryeministri Winston Churchill. Përflitet se këto miliona do të paguhen të gjitha nga taksapaguesit britanikë.

Një çështje më e madhe për publikun britanik mund të jetë mungesa e transparencës rreth financave të familjes mbretërore, duke përfshirë faktin që anëtarët e saj nuk i nënshtrohen tatimit mbi trashëgiminë. (Britanët zakonisht paguajnë taksë 40 për qind për çdo gjë që trashëgojnë mbi 325,000 £.)

Thesari i Britanisë i jep familjes mbretërore një pagesë të quajtur grant sovran; e fundit ishte rreth 100 milionë dollarë. Familja e ka përdorur grantin për detyrat zyrtare mbretërore, si vizitat, listën e pagave dhe mbajtjen e shtëpisë, por ai nuk mbulon shpenzimet e sigurisë, të cilat paguhen gjithashtu nga qeveria dhe mbahen sekret.

Mbreti Charles III ka thënë se ai donte që monarkia të dobësohej dhe të ishte më moderne. "Të bësh të dyja këto gjëra pa folur për transparencën financiare e pasurinë e madhe dhe nga vjen, dhe çfarë është e drejtë e çfarë jo, të duket e pamundur," tha profesori Menon.
Editors’ Picks. Pasuria e familjes mbretërore vlerësohet të jetë 28 miliardë dollarë.

Të hënën (sot), ditën e funeralit, arkivoli i mbretëreshës do të bartet nga Westminster Hall në Westminster Abbey në Karrocën Shtetërore të Armëve të Marinës Mbretërore. Më pas, arkivoli do të çohet në Harkun e Uellingtonit dhe një makinë vdekjeje do ta çojë në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor./CNA.al

Lajmet e fundit nga