LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rojeve u bie të fikët në funeralin e Mbretëreshës/ Arsyeja do t'ju shokojë

19 Shtator 2022, 13:50, Lifestyle CNA

Rojeve u bie të fikët në funeralin e Mbretëreshës/

Një nga rojet mbretërore u rrëzua ashpër në Westminster Hall ... duke u përplasur fort në dysheme ndërsa qëndronte roje pranë arkivolit të Mbretëreshës Elizabeth II.
Roja ishte duke u tundur krah për krah në këmbët e arkivolit të mërkurën përpara se të zbriste me fytyrë në tokë ... përplasja bëri jehonë nëpër sallë, me njerëz që nxituan për ta ndihmuar.

Është e paqartë se çfarë e shkaktoi rrëzimin e rojës. Nuk ka asnjë informacion as për gjendjen e tij.

Sipas "TMZ", arkivoli i Mbretëreshës është ruajtur për 24 orë në ditë, me ushtarë që rrotullohen çdo 20 minuta rreth arkivolit. Në total gjatë gjithë turnit të tyre, ata qëndrojnë në vend për gjashtë orë.

Ky incident i fundit ka zbuluar se rastet kur rojeve mbretërorë u bie të fikët në evente të mëdha janë të shumta dhe kjo ka një kuptim dhe arsye të veçantë. Majori Dai Bevan, i cili udhëhoqi Gardën e Nderit prej 101 trupash në dasmën e Princit dhe Princeshës së Uellsit ka treguar se rojet në të vërtetë mësohen e trajnohen për të humbur ndjenjat për të tërhequr vëmendjen.

Mësohet se rënia e të fiktit qenka pjesë e stërvitjes së rojeve, dhe roja që e bën më mirë, është ai që bie me fytyrë dhe pa u mbajtur tek arma e tij. Por ka edhe raste kur atyre u bie të fikët nga lodhja pasi ata qëndrojnë në vend për një kohë të gjatë, gjë që mund të shkaktojë tendosje të muskujve, dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe ënjtje të këmbëve. Duke mos mjaftuar kjo edhe uniforma e tyre e rënduar si dhe kushtet mjedisore e bëjnë punën e tyre edhe më të vështirë duke rritur kështu presionin për përmbushjen e detyrës./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga