LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Alarmi nga temperaturat e larta/ Thahet lumi më i gjatë në Itali

25 Qershor 2022, 08:53, Lifestyle CNA
Alarmi nga temperaturat e larta/ Thahet lumi më i gjatë në Itali
Lumi Po në Itali

Temperaturat e lartë në Itali po shkatërrojnë natyrën. Për shkak të temperaturave të larta lumi më i gjatë dhe rezervuari  më i madh i ujërave të ëmbla për vendin  janë tharë.  Sipas ekspertëve të mjedisit kjo thatësirë  është thatësira më e madhe e 70 viteve të fundit.

Lumi Po i Italisë rrjedh rreth 650 km nga Alpet me dëborë në veriperëndim deri në deltën e egër të Po në lindje përpara se të dalë me nxitim në detin Adriatik.

Kjo thatësirë është një kërcënim serioz  për ujin e pijshëm të banorëve përreth, si dhe vë në vështirësi jetën e fërmerëve.

Fermerët aktualisht përdorin avionë uji për të ujitur të mbjellat, gjë që rezulton në humbjen e një sasie të madhe të ujit nga avullimi.

Përgjatë lumit, pas thatësirës për herë të parë po dalin në breg sende të ndryshme.

Përkthyer dhe përshtatur në shqip nga CNA.al

Lajmet e fundit nga