LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Plastikoza"/ Sëmundja e re e zbuluar te shpendët e detit

6 Mars 2023, 20:17, Kuriozitete CNA

"Plastikoza"/ Sëmundja e re e zbuluar te shpendët e detit
Një sëmundje e re e shkaktuar ekskluzivisht nga plastika është gjetur te shpendët e detit . 

Siç raportojnë shkencëtarët në Muzeun e Historisë Natyrore të Londrës, zogjtë e identifikuar se vuajnë nga një sëmundje e quajtur "plastikoza" kanë plagë në sistemin e tyre tretës nga gëlltitja e mbeturinave. 

Kjo është fibroza e parë e regjistruar e shkaktuar vetëm nga plastika theksojnë studiuesit. 

Siç u vu në dukje në hulumtimin e botuar në Journal of Hazardous Materials , ndotja plastike është aq e përhapur sa dhëmbëzat e traktit tretës të zogjve janë të gjera në çdo moshë të mundshme. 

Është zbuluar se pulwbardhat e detit e kanë këtë sëmundje dhe zogjtë besohet se janë ushqyer me plastikë të sjellë nga prindërit e tyre pa e ditur. 

Shkencëtarët studiuan midhjet nga ishulli Lord Howe i Australisë për të përcaktuar lidhjen midis sasisë së plastikës së gëlltitur dhe parabarkut - pjesa e parë e sistemit tretës të zogjve. 

Ata zbuluan se sa më shumë plastikë të kishte gëlltitur zogu, aq më i lënduar ishte organi i tij i veçantë. Sëmundja mund të çojë në prishje graduale të gjëndrave tubulare të gjëndrës pre-abdominale. Humbja e këtyre gjëndrave mund t'i bëjë zogjtë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve dhe parazitëve dhe të ndikojë në aftësinë e tyre për të tretur dhe përthithur disa vitamina. 

Kur zogjtë hanë copa të vogla plastike, kjo shkakton acarim në sistemin e tretjes. Me kalimin e kohës, inflamacioni i vazhdueshëm shkakton dhëmbëza dhe shtrembërim të indeve, duke ndikuar në tretjen, rritjen dhe vetë mbijetesën. 

Materialet natyrore që shkencëtarët gjetën në stomakun e zogjve, si gurët shtuf, nuk shkaktojnë të njëjtat probleme , gjë që bëri që shkencëtarët ta emërtojnë këtë sëmundje nga plastika. 

“Edhe pse këta zogj mund të duken të shëndetshëm, ata nuk janë mirë brenda. Është hera e parë që indet e stomakut janë hetuar në këtë mënyrë dhe tregon se konsumimi i plastikës mund të shkaktojë dëmtime serioze në sistemin tretës të këtyre shpendëve”, shpjegon Dr. Alex Bond, Kryekurator në Muzeun e Historisë Natyrore.

Edhe pse shkencëtarët studiuan vetëm një specie zogu në një cep të caktuar të botës, ata dyshojnë se shumë lloje të tjera janë prekur dhe nevojiten kërkime të mëtejshme për të përcaktuar shkallën e "plastifikimit"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga