LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO/ Zbulohet koridori sekret në Piramidën e Gizës

4 Mars 2023, 10:50, Kuriozitete CNA

VIDEO/ Zbulohet koridori sekret në Piramidën e Gizës

Zyrtarët egjiptianë të antikiteteve thonë se kanë konfirmuar ekzistencën e një korridori të brendshëm të fshehur mbi hyrjen kryesore të Piramidës së Madhe të Gizës.

Videoja nga një endoskop tregoi brendësinë e korridorit, i cili është 9 m i gjatë dhe 2,1 m i gjerë.

Zyrtarët thonë se ajo mund të ishte krijuar për të rishpërndarë peshën e piramidës rreth hyrjes ose një dhomë tjetër ende të pazbuluar.

Ajo u zbulua për herë të parë në vitin 2016 duke përdorur një teknikë imazherike të quajtur muografi.

Një ekip shkencëtarësh nga Projekti ScanPyramids ishin në gjendje të ndjenin ndryshimet e densitetit brenda piramidës duke analizuar se si ajo u depërtua nga muonet, të cilat janë nënprodukte të rrezeve kozmike që përthithen vetëm pjesërisht nga guri.

Teknika jo-invazive zbuloi një hapësirë ??boshe pas faqes veriore të Piramidës së Madhe, rreth 7 m mbi hyrjen kryesore, në një zonë ku ka një strukturë guri me gurë.

Teste të mëtejshme u kryen me radar dhe ultratinguj përpara se një endoskop i gjerë 6 mm (0.24 in) të futej përmes një nyjeje të vogël midis gurëve që përbëjnë shevronët.

Pamjet nga kamera u zbuluan në një konferencë shtypi pranë piramidës të enjten. Ai tregonte një korridor të zbrazët me mure të bëra nga blloqe guri të gdhendur përafërsisht dhe një tavan guri të harkuar.

“Ne do të vazhdojmë skanimin tonë në mënyrë që të shohim se çfarë mund të bëjmë… për të kuptuar se çfarë mund të zbulojmë nën të, ose vetëm në fund të këtij korridori,” tha Mostafa Ëaziri, kreu i Këshillit të Lartë të Egjiptit të Antikiteteve.

Piramida e Madhe, e cila është 146 metra e lartë, u ndërtua në rrafshnaltën e Gizës gjatë dinastisë së katërt nga faraoni Khufu, ose Keopsi, i cili mbretëroi nga rreth 2609 para Krishtit deri në 2584 para Krishtit.

Pavarësisht se është një nga monumentet më të vjetër dhe më të mëdhenj në Tokë, nuk ka konsensus se si është ndërtuar./CNA.al

Lajmet e fundit nga