LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një qytet romak/ Arkeologët bëjnë zbulimin e madh në Egjipt

26 Janar 2023, 21:25, Kuriozitete CNA

Një qytet romak/ Arkeologët bëjnë zbulimin e madh në

Një zbulim i madh i katër varreve të faraonëve dhe një mumje më shumë se 4000 vjeçare në Saqqara, afër Kajros, Egjipt është raportuar ditën e sotme.

Konkretisht, në nekropolin e Saqqara, i njohur për piramidën e famshme të shkallëve të faraonit Djoser, arkeologët zbuluan këto varre të vulosura të dinastive të 5-të dhe të 6-të, nga viti 2500 deri në 2100 para Krishtit.

Këto zgavra të thella, të zbukuruara me skena shumëngjyrëshe nga jeta e përditshme, ishin vendbanimi i fundit i Khnumzenedev, kryepriftit të faraonit Unas, piramida e dekoruar e të cilit është afër, e Merit, rojtarit të sekreteve të mbretit, Messi, kryeprifti i faraonit. Pepi I dhe Fetek, kopist dhe gjyqtar.

Gjatë gërmimeve, 15 metra nën tokë, arkeologët zbuluan një sarkofag gëlqeror "në gjendjen e saktë që egjiptianët e lashtë e kishin lënë atë 4300 vjet më parë", tha Hawass.

Duke e hapur atë, ata zbuluan një mumje të mbuluar me ar, "një nga më të vjetrat dhe më të ruajturat në Egjipt , me përjashtim të mumieve mbretërore", shpjegoi arkeologu.

Nekropoli i Saqqara, pak më shumë se 15 km në jug të piramidave të famshme të Gizës, është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ashtu si Piramida e Djoserit, e ndërtuar rreth 2700 para Krishtit, nga arkitekti Imhotep, konsiderohet si një nga monumentet më të lashta në faqen e dheut.

Egjipti ka bërë  zbulime të mëdha muajt e fundit, kryesisht në Saqqara, por edhe në Luxor. Pardje, e martë, Kajro njoftoi se kishte zbuluar në këtë qytet jugor egjiptian, Tebën legjendare të faraonëve, rrënojat e “një qyteti të tërë romak” që daton nga shekujt e parë pas Krishtit./ CNA.al

Një qytet romak/ Arkeologët bëjnë zbulimin e madh në

 

 

Lajmet e fundit nga