LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kur do të shfaqet “Hëna e Plotë” dhe nga e ka origjinën emërtimi i saj?

4 Shkurt 2023, 09:28, Kuriozitete CNA

Kur do të shfaqet “Hëna e Plotë” dhe nga e ka

Zakonisht hënat e plota janë faza të cilat ndodhin afërsisht një herë në muaj. Çdo hënë e plotë lind rreth kohës së perëndimit të diellit dhe perëndon rreth kohës së lindjes së diellit.

Hëna e plotë shfaqet si një rreth i përsosur në momentin kur ana që shikohet nga ne, ndriçohet plotësisht nga drita e diellit.

Në rastin konkret të muajit shkurt, ajo do të arrijë kulmin e ndriçimit rreth orës 13:30 pasdite sipas kohës Lindore, pra të dielën më datë 5.

Emri "Hëna e Plotë”, ose siç quhet ndryshe “Hëna e Borës" e ka origjinën nga popujt vendas amerikanë dhe i referohet sasisë së madhe të borës që është zakonisht këtë muaj në SHBA.

Amerikanët vendas i referoheshin gjithashtu hënës së plotë të shkurtit si "Hëna e Stuhisë" për shkak të kushteve të vështira të motit që përjetohen shpesh gjatë këtij muaji.

Emrat alternativë për hënën e plotë të shkurtit përfshijnë hënën e urisë, hënën kockore dhe hënën e vogël të urisë, të cilat të gjitha i referohen faktit se ushqimi kishte qenë i paktë në këtë kohë të vitit.

Kolonistët e hershëm europianë nganjëherë i referoheshin hënës së plotë të shkurtit si "hëna e kurthit", sepse muaji shkurt ishte një kohë e mirë për kapjen e kafshëve si kastorët apo dhelprat./CNA.al

Lajmet e fundit nga