LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pamja në fund të “Tunelit të Dritës”

28 Janar 2023, 22:07, Kuriozitete CNA

Pamja në fund të “Tunelit të Dritës”

Në Kiyotsu, një nga tre kanionet e mëdha të Japonisë, Tuneli i Dritës ofron përvoja intersante për vizitorët.

Tuneli i Dritës filloi si një instalacion arti si pjesë e Trienales, e organizuar në qytetin e Niigata, Japoni disa vite më pare.

Ndodhet në Kiyotsu, një nga tre grykat e mëdha të Japonisë. Tuneli 750 metra i gjatë (i njohur si Tuneli i Grykës Kiyotsu) lidh tre platforma që ofrojnë tre përvoja të ndryshme shikimi të peizazhit.

Zyra arkitekturore MAD rimodeloi hyrjen dhe një pjesë të ndërtesës në të cilën ndodhen një kafene dhe një xhami.

Me këtë instalacion ai krijoi një reflektim të lumit që rrjedh pranë ndërtesës, duke krijuar një pamje piktoreske dhe frymëmbajtëse për vizitorët./ CNA.al
 

Lajmet e fundit nga