LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Spektakël yjesh/ Pamjet mahnitëse që vijnë nga hapësira

8 Shkurt 2023, 17:50, Kuriozitete CNA

Spektakël yjesh/ Pamjet mahnitëse që vijnë nga hapësira

Një imazh i ri mahnitës i Mjegullnajës Tarantula (aka 30 Doradus) është publikuar nga NASA, e vkapur nga Teleskopi Hapësinor Hubble . 

Mjegullnaja e Tarantulës është një rajon i madh i formimit të yjeve të hidrogjenit të jonizuar që ndodhet 161,000 vite dritë nga Toka në Renë e Madhe të Magelanit. 

Për më tepër, Mjegullnaja Tarantula është rajoni më i ndritshëm i formimit të yjeve në lagjen tonë galaktike. Janë yjet më të nxehtë dhe më masivë të njohur deri më sot.

Spektakël yjesh/ Pamjet mahnitëse që vijnë nga hapësira

Ky është një rajon spektakolar i hapësirës ku retë e gazit dhe pluhurit rrotullohen rreth yjeve të porsalindur.

NASA po studion këtë "fabrikë të yjeve" në mënyrë që të kuptojë më mirë se si formohen dhe "rriten" yjet.

Përveç Hubble, teleskopi hapësinor i NASA/ESA/CSA James Ëebb vëzhgoi këtë rajon disa muaj më parë, duke zbuluar mijëra yje të rinj që nuk i kishim parë kurrë më parë.

Mjegullnaja e Tarantula është rreth një mijë vjet dritë e gjerë dhe është quajtur kështu sepse shkencëtarët që e vëzhguan atë menduan se forma e saj, dhe veçanërisht rajonet e saj më të ndritshme, u kujtuan atyre formën e specieve më të famshme të merimangës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga