LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gratë jetojnë me shumë se burrat/ Shkencëtarët zbulojnë asyen

4 Mars 2023, 09:04, Kuriozitete CNA

Gratë jetojnë me shumë se burrat/ Shkencëtarët

Shumë besojnë se është thjesht një mit, të tjerë një realitet për të cilin “flasin” edhe statistikat. Shkencëtarët po hetojnë pse burrat nuk jetojnë aq gjatë sa gratë. Ata arrijnë në përfundimin se shpesh humbasin kromozomet Y, duke shkaktuar nga ana tjetër dhëmbëza të zemrës, të cilat mund të çojnë në dështim të zemrës.

Rreth 40% e 70-vjeçarëve humbin këtë kromozom, të cilin shkencëtarët ia atribuojnë vdekjeve të parakohshme. Profesori Kenneth ëalsh, nga Universiteti i Virxhinias, i cili udhëhoqi studimin, shpjegoi: “Veçanërisht pas moshës 60 vjeç, burrat vdesin më shpejt se gratë. Është sikur ata biologjikisht plaken më shpejt”.


Kromozohet Y fillojnë të shterohen në një pjesë të qelizave të meshkujve ndërsa plaken. Kjo është veçanërisht e përshpejtuar te duhanpirësit. Sipas ëalsh, një ilaç (Pirfenidone) është zbuluar që mund të ndihmojë në kthimin e efekteve të humbjes së kromozomeve.

Madje u zbulua se te minjtë, humbja e kromozomit Y përshpejtoi sëmundjet e lidhura me moshën dhe i bëri kafshët më të prirura ndaj dhëmbëve të zemrës, duke çuar përfundimisht në vdekjen e hershme. Të njëjtat rezultate – të humbjes së kromozomit Y – u panë te meshkujt, duke e shoqëruar atë me dështimin e zemrës dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Studiuesit tani argumentojnë se gjetjet e tyre mund t’i ndihmojnë burrat të jetojnë më gjatë duke synuar efektet e humbjes së kromozomit Y./CNA.al

Lajmet e fundit nga