LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Do të mbajë mbi 5 mijë persona/ Ky është hoteli fluturues i së ardhmes

29 Qershor 2022, 15:55, Kuriozitete CNA
Do të mbajë mbi 5 mijë persona/ Ky është hoteli
Foto ilustruese

Dizajneri Hashem Al-Ghaili pretendon se ka shpikur, një hotel të vërtetë fluturues. Në këtë hotel mund të shëtisin deri në 5000 udhëtarë.

Avioni do të shërbeje për udhëtime tursitike dhe nuk do të ketë nevojë për pilot dhe as për karburant pasi ai do të punojë përmes një motori bërthamor, me një reaktor të montuar në të. Nuk do të ketë nevojë të ulet në tokë për t’u furnizuar me karburant. Udhëtarët dhe anëtarët e ekuipazhit do të ngjiten aty përmes avionëve apo helikopterëve.

Me këtë projekt dizajneri kërkon të bashkojë fluturimet komerciale me luksin.

Në avioni gjigant është parashikuar të ketë edhe një oborr të madh, rreth të cilit do të ngrihen qendra tregtare, pishina, restorante, palestra, kinema dhe madje edhe një teatër./CNA.al

Lajmet e fundit nga