LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sirenat e alarmit/ Tradita që po 'tremb' turistët

28 Qershor 2022, 17:52, Kuriozitete CNA
Sirenat e alarmit/ Tradita që po 'tremb' turistët
Foto ilustruese

Sirenat e alarmit. Kjo dukuri e çuditshme, e cila ka ngelur që nga periudha e Luftës së ftohtë, akoma vazhdon edhe në ditët e sotme. Sot ato qëndrojnë si paralajmërime për katastrofa natyrore ose industriale, por me luftën në lindje të Europës, autoritetet franceze kanë lëshuar deklarata për t'u kujtuar francezëve se 1 minutë e 41 sekonda sirena që dëgjohen janë vetëm një stërvitje.

Fenomen ky që si duket është problem vetëm për turistët pasi vetë francezët as që e vënë re një fenomen të tillë.

Duke pasur parasysh ngjarjet e sotme gjeopolitike, rikthimi i luftës në territorin europian mund të ketë rifreskuar mendimin e publikut për sirenat e thënë ndryshe lufta në  Ukrainë ka treguar se ndoshta sirenat nuk janë aq të padobishme sa menduan njerëzit.

Autoritetet franceze janë të vendosura për të vazhduar këtë traditë të vjetër. Sipas tyre sirenat kanë një rol plotësues në rastet e emergjencës.

Kështu që dhe turistët që vizitojnë Francën duhet thjesht të ruajnë qetësinë dhe të sjellin në mendje që është thjesht një traditë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga