LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

30 mijë vjet i vjetër/ Zbulohet foshnja mamuth e ngrirë

28 Qershor 2022, 21:20, Kuriozitete CNA
30 mijë vjet i vjetër/ Zbulohet foshnja mamuth e ngrirë
Foto ilustruese

Një foshnjë mamuthi është gjetur e ngrirë në akullnajat e Kanadasë veriperëndimore.  Foshnja u gjet nga minatorët e arit në rajonin Klondike të Yukon dhe mendohet që i përket epokës së akullit.

Mamuthi i mumifikuar është femër dhe është  më shumë se 30.000 vjet i vjetër.

Nëse madhësia e tij nuk është ende e përcaktuar qartë, specialistët vlerësojnë se është pak a shumë identike me atë të Lyuba, një tjetër mamuth i ri leshi i zbuluar në Siberi 15 vjet më pare./ CNA.al

Lajmet e fundit nga