LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Antibiotiku zëvendësohet me kanabis/ Eksperimenti interesant në Tajlandë

28 Qershor 2022, 19:31, Kuriozitete CNA
Antibiotiku zëvendësohet me kanabis/ Eksperimenti interesant në
Foto ilustruese

Një eksperiment unik është bërë në Tajlandë. Sëmundja bronkit shpërtheu tek të gjithë shpendët dhe antibiotiku që morën ata nuk dha asnjë rezultat. Pas kësaj në vend të antibitikut shpendëve u është dhënë kanabis dhe rezultatet kanë qënë pozitive.

Jo vetëm që nuk janë më të sëmura pulat por dhe mishi së bashku me vezët kanë pasur përmisim të ndjeshëm në cilësi . Kjo lëndë ka përmisuar imunitetin dhe performancën e tyre pa pasur efekte negative. Siç duket kanabisi ka stimuluar shëndetin dhe imunitetin e zorrëve duke përmisuar kështu performancën.

Kohët e fundit Tajlanda ka zbutur ligjet kundër kanabisit, duke u bërë shteti i parë aziatik që dekraminalizon atë, por pirja e tij për qëllime rekrative është ende e ndaluar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga