LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mirel Mërtir's sister-in-law risks dismissal as prosecutor/ ONM faces incinerators, KPK reopens investigation

2022-12-08 15:30:00, Vetingu CNA

Mirel Mërtir's sister-in-law risks dismissal as prosecutor/ ONM faces

The Independent Qualification Commission has announced that the hearing for the announcement of the decision for the subject of re-evaluation, Mrs. Mariola Mërtiri, determined to be held on 7.12.2022, at 9:30, did not take place, as the court decided to reopen the administrative investigation.
There is still no date and time for the next session.

The name of Mariola Mertir is associated with incinerators.

As one of the owners of the incinerators and his co-habitant who are in search, are her family members.

It is about Mirel Mërtiri and Stela Gugalle.

Në seancën e datës 5 dhjetor, para KPK –së, siç ka raportuar më herët BIRN, prokurorja Mariola Mërtiri, kunata e Mirel Mërtirit dhe Stela Gugalljes, ka mohuar se kishte kontakte të papërshtatshme.  

Ajo i tha KPK-së se njohjet e saj me kunatën  kishin qenë të përcipta dhe lidheshin vetëm prej faktit se ajo ishte bashkëjetuese e vëllait të bashkëshortit të saj. Gjithashtu ajo ka mohuar se njihte Klodian Zoton dhe personat e tjerë të përmendur në aferë.

ONM “rrëzoi” Mërtirin

Mirel Mërtir's sister-in-law risks dismissal as prosecutor/ ONM faces

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit i kishte paraqitur KPK gjetje në lidhje me kontakte të Mërtirit me një person të dënuar në Itali për shfrytëzim prostitucioni dhe trafik narkotikësh.

Sipas BIRN, komisioneri Roland Ilia përmendi inicialet A.G dhe V.Z  të personit në fjalë.

Ilia tha se Mërtiri nuk e kishte deklaruar këtë kontakt.

Sipas KPK, A.G., ishte personi që i kishte shitur Mërtirit dhe bashkëshortit të saj apartamentin në Fier për 4.5 milionë lekë në vitin 2011.

ONM kishte referuar po ashtu mbi lidhjet e subjektit me Klodian Zoton, Stela Gugalljan dhe Arenc Myrtezanin, dy të parët të shpallur në kërkim dhe i treti i arrestuar në atë që njihet si afera e inceneratorëve.

Raporti i ONM përfshinte edhe Mirel Mërtirin, kunat i subjektit, por KPK nuk i kishte kaluar barrë prove prokurores, duke qenë se SPAK nuk e kishte atë të pandehur në momentin e kalimit të barrës së provës./CNA.al

Lajmet e fundit nga