LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Edi Rama, si inceneratori i prishur i Mirel Mërtirit

14 Korrik 2020, 12:45, Politikë CNA

CNA.al për disa muaj ka denoncuar një dosje të plotë investigative në lidhje me inceneratorët në Shqipëri, ku fillimisht zbuluam ortakërinë e drejtuesve të medias, blerje aksionesh në kompani që kanë të njëjtët aksionerë me Top Channel. (Lexo këtu)

Ne gjithashtu kemi publikuar fakte që lidhen drejtpërdrejt me kryeministrin, ministrat e tij por edhe kryebashkiakun e Tiranës.

CNA.al ka kryer një investigim të plotë në lidhje me koncesionin e inceneratorëve, ku rrugës na dolën edhe ortakëri me politikanë, personazhe që sot drejtojnë media, të fshehura në Bullgari, Hollandë e gjetkë.

Mirel Mertiri është një ndër personat, apo ortakët e përfshirë në skemën e inceneratorëve në Shqipëri, emri i të cilit shfaqet pothuajse kudo ku del Klodian Zoto.

Mirel Mërtiri është një ndër ortakët e Em Capital Group, një kompani e themeluar në Bullgari dhe ku aksionerë janë Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Eva Blushi, bashkëshortja e Ben Blushit. (Lexo këtu)   

Më pas emri i Mirel Mërtirit del edhe tek koncesionet miliona euro në Shqipëri, që nga koncesioni 22 milion euro i Fierit, tek koncesioni 28 milion euro në Elbasani e deri edhe në Tiranë, ku shtohet ?oreksi? në 128 milionë euro.

CNA.al ka treguar me dokumente zyrtare sesi, kompania e Stela Gugallës, Albtek Energy, e cila është kompania  fituese tek inceneratori i Elbasanit, pra, një kompani që nuk ka asnjë lek merr nga qeveria një koncesion 22 milion euro, firmos një kontratë me një firmë italiane, shkon në një bankë e siguron këtë kontratë bashkë me kontratën koncesionare të qeverisë, që të fillojë një investim. (Lexo këtu).

Dhe ?rastësisht? Stela Gugallja është bashkëjetuesja e Mirel Mërtirit.

Duke thelluar më tej investigimin tonë, mësuam se në 3 maj të vitit 2016, sipas datës së regjistrimit në QKR, lind kompania Energy Recuperator, e cila e ka themelimin dhe regjistrimin në Shqipëri në 19 prill dhe bërë regjistrimi në QKR në datën 3 maj, vjen si degë e një kompanie të huaj me përfaqësues ligjorë dy shtetas italianë. Kjo kompani më vonë siguron edhe kontratën për inceneratorin e Fierit, të Klodian Zotos.

Ndërkohë, disa ditë më pas, thuajse në të njëjtën kohë është themeluar ER One Albania, pra Energy Recuperator,  ka një ?bijë?, këtu hyn në ortakëri Stela Gugallja e inceneratorit të Elbasanit dhe administrimin e merr bashkëjetuesi i saj, Mirel Mërtiri.

Por, për këto fakte nuk është thënë asnjëherë dhe në asnjë rast asnjë fjalë nga kryeministri Edi Rama dhe as kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Janë qindra milionë euro të taksapaguesve shqiptarët, të bëra rrush e kumbulla, por askush nuk flet.

Ndërsa së fundi Mirel Mërtiri është shqetësuar shumë për një foto të publikuar nga mediat në Zimbabve, në të cilën i është vënë emri Ilir Dedja.

Në fakt kjo është nxjerrë nga mediat afrikane, por duke qënë se mesa duket ai nuk shkon dot të padisë mediat në Zimbabve, ka paditur mediat shqiptare, që kanë treguar të vërtetën, që kanë thënë kush është ky personazh i cili është përfshirë në skema inceneratorësh, me qeverinë.

Skandali në Zimbabve është hiç përpara asaj që po ndodh me inceneratorët në Shqipëri. Por të paktën një Zimbabve një ministër është arrestuar, ndërsa këtu ndoshta ne duhet të marrim dosjen në dorë dhe ta çojmë SPAK, për të treguar si funksion Edi Rama, si inceneratori i prishur i Mirel Mërtirit./ CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

Lajmet e fundit nga