LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si mund të lahet Frida Krifca me vaj ulliri?

4 Janar 2023, 13:50, Editorial CNA
Si mund të lahet Frida Krifca me vaj ulliri?
Frida Krifca, foto-montazh

Ndoshta ka ardhur koha që në Shqipëri, për herë të parë një ministër bujqësie, për shkak të budallallëqeve që nxjerr nga goja dhe gafave të pandalshme në marrëdhënie me opinionin publik, duhet të lahet me vaj ulliri dhe zgjidhja më e mirë do të ishte Frida Krifca.

Jo për “Akademinë e Çobenjve”, por ndoshta çobenjtë mbushin kovat me vaj ulliri dhe ia hedhin Frida Krifcës, pas deklaratave të fundit të saj në lidhje me faktin se ishin mbjellë 10 milionë rrënjë ulliri pa kriter.

Në fakt ulliri dihet që jeton qindra vjet, ka ciklet e tij dhe është një pasuri e madhe për vendin.

Por Frida Krifca më shumë sesa të merret me panelet diellore të "Akademisë së Çobenjve" duhet të merret me dy apo tri strategji të thjeshta që ekspertët e ministrisë dinë t'ia thonë, por Frida nuk i bën.

Së pari, Spanja dhe Italia kanë pasur blerës të shumtë që kanë ardhur në Shqipëri këtë vit dhe janë interesuar për të marrë vajin apo ullirin.

Dhe Frida këtë gjë e di, pasi mund të pyesë edhe te fabrikat e vajit, te linjat që ajo ka dhënë kur ka qenë tek AZHBR-ja.

Si mund të lahet Frida Krifca me vaj ulliri?
Frida Krifca, foto ilustruese

Në fakt ka shumë linja që po falimentojnë njëra-tjetrën, edhe pse ka një superprodhim të ullirit.

Po interesohet Spanja dhe Italia sepse në këto vende vitin e kaluar ulliri pati një problem, një sëmundje që quhet “Miza e ullirit” dhe sytë ishin nga Shqipëria, e cila kishte një superprodhim dhe ullinj shumë më të pastër dhe të zhvilluar në prodhim.

Por Frida, e cila në fakt duhej të merrej me marketingun dhe me asistencën e atyre fabrikave, me asistencën dhe marketingun e banorëve të zonave apo pronarëve që kanë rrënjët e ullirit, u thotë prijini, keni mbjellë shumë. S’duhet të mbillnit kaq shumë, janë pa kriter.

Po fabrikat me çfarë kriteri u dhanë?

Përtej këtij debati që mund të jetë edhe politik, thjesht zonja ministre, sa ngrohet në diellin dhe rrogën e majme të ministres dhe luksin që ajo ofron, apo mbush me gafa rrjetet sociale dhe kthehet në një qesharake që duket si një kloun në cirkun e qeverisë Rama, do të ishte mirë t'i linte spektaklet, gafat, bëmat dhe gjëmat e saj dhe t'i kthehej realitetit, i cili mund të jetë shumë më i thjeshtë.

Një zgjidhje dhe një ndihmesë për fermerët qoftë edhe subvencion, një zgjidhje që ajo e di shumë mirë siç është magazinimi në fabrikat e mëdha. Kushte për magazinimin. Mund të marrë shembujt e Korçës në magazinimin e mollës, për shembull.

Së dyti, asistenca ndaj këtyre banorëve që kanë ullinj, sigurimi i një tregu duke ndërhyrë me marketing në vende ku çmimi është dy dhe trefish, pse jo, dhe 10-fish me atë që ofron tregu shqiptar sot. Në Europë me çmimin e një litri vaj ulliri sot po shitet vaji i lulediellit. Ndërkohë që vaji i ullirit shkon me çmime 2-3-5 deri 10-fish kjo për shkak të standardeve dhe cilësisë që ka. Marketingu e asistenca do të ishin një zgjedhje e shkëlqyer dhe pa diskutim edhe ndihma e fermerëve për magazinimin për t'i dhënë, jo vetëm tregut shqiptar një çmim të mirë, por dhe për ta çuar në Europë me një çmim konkurrues, por jo duke u marrë me “Akademi Çobenjsh” apo duke i përdorur çobenjtë me kova me vaj ulliri që të lajnë mendjen e ministres sonë që nuk ndalet me budallallëqet që nxjerr nga goja./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga