LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Akademi për barinjtë dhe fakultet për mjelës’/ 'Plas ironia' në rrjet pas deklaratës së ministres

6 Nëntor 2021, 08:40, Aktualitet CNA
‘Akademi për barinjtë dhe fakultet për mjelës’/

Ministrja e Bujqësisë Frida Krifca njoftoi se do të hapet një Akademi për të rinjtë, që dëshirojnë të  marrin profesionin e bariut.

Në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese, ministrja tha se Qeveria është në dijeni të problemit, që barinjtë janë duke e braktisur këtë profesion për të bërë punë më të lehta. Ndaj kjo nismë sipas saj, bëhet për të nxitur të rinjtë të punojnë.

Kjo deklaratë e ministres është komentuar me ironi ndërsa në rrjet.

Një ndër ta që ka reagua është dhe eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho.

Ai pyet ministren nëse akademia e çobanëve do të ketë fakultet për mjelës?/CNA.al

Lajmet e fundit nga