LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbyllet burgu i “ferrit” në Krujë/ Ku do transferohen të dënuarit

5 Nëntor 2021, 09:02, Aktualitet CNA
Mbyllet burgu i “ferrit” në Krujë/ Ku do transferohen

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ka bërë të ditur se burgu i Zaharisë, do të mbyllet dhe të gjithë të dënuarit që janë aktualisht në Zahari do të transferohen në burgun e Shënkollit, në të cilin do të jenë gati blloqet 4 dhe 5 që janë përshtatur si spital.

Burgu i Zaharisë në Krujë, që ndodhet vetëm 15 kilometra larg Tiranës, pa frikë mund të konsiderohet si burgu-ferr.

Kujtojmë këtu se prej vitesh organizmat ndërkombëtare kanë kritikuar ashpër Shqipërinë për situatën në burg e Zaharisë, një institucion ku mblidheshin të dënuarit me probleme të shëndetit mendor.

Lajmet e fundit nga