LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Komandojnë jashtë nga burgu/ Ismaili kërcënon “të fortët”: Ju pret “41-BIS”

5 Nëntor 2021, 17:26, Aktualitet CNA
Komandojnë jashtë nga burgu/ Ismaili kërcënon “të

Drejtori i përgjithshëm i Burgjeve, Agim Ismaili në Komisionin e Sigurisë ka zbuluar se ka pasur raste kur ?organizata kriminale? në burg kanë inskenuar ngjarje kriminale jashtë.

Më tej ai shtoi se ky realitet tashmë ka marrë fund dhe se çdokush që është i dyshuar për një gjë të tillë, e ka vendin në sistemin e izolimit ?41 BIS?.

?Po është e vërtetë që ka patur probleme serioze në lidhje me këtë gjë, organizatat kriminale në burg kanë vazhduar thjesht kanë pasur rezidencë, kanë qenë në hapësirë gjeografike të kufizuar dhë liri mendimi dhe veprimi. Por ky realitet i përket të kaluarës sepse si kanë më ato komoditete, as kushte. Kjo nuk lidhet vetëm me masat, por edhe me masa dhe teknologji. 

Një kërkesë për shtim buxheti është edhe investimi për sistemin e hyrjeve dhe daljeve në burgje, për t?jua bërë më të qartë është TIMS i burgjeve. Mund të hynte kush të donte në burgje, i afërm, ose shoqërues avokatit etj. Duke investuar në teknologji i bie ta kemi burgun në telefon, ne kemi marrë shumë masa dhe sdo e pranoja që të burgosurit e dirigjojnë krimin nga burgu, janë në trysni. 

Janë dënuar për vepra penale që kanë bërë në burg ka shumë të burgosur. 41 BIS është bërë pikërisht për këtë për ata që janë të dyshuar që bëjnë veprime nga brenda burgjeve, që vazhdojnë komunikimin me organizatat brenda burgut?, deklaroi Ismaili.

Nga ana tjetër ai tregoi se nga 7, aktualisht janë vetëm 4 të dënuar në izolimin ?41 BIS? dhe se pritet të ketë edhe të tjerë që konstatohen në akte të tilla.

?Nga 7 që ishin janë 4 në atë regjim dhe do të ketë shumë shpejt dhe të tjerë. Tenkologjia do ndikojë për të shtuar sigurinë. Kamerat e trupit, për shembull gjatë kontrolleve në burgje, në dhomat e tyre s?ka kamera. Kemi propozuar edhe për kamera trupi si një masë të fortë sigurie?, shprehu Ismaili./CNA.al

Lajmet e fundit nga