LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpërblimet për punonjësit e Policisë/ Si do të ndahen, kush përfiton më shumë e kush më pak

5 Nëntor 2021, 13:35, Aktualitet CNA
Shpërblimet për punonjësit e Policisë/ Si do të ndahen,

Ministri i Brendshëm Blendi Çuçi, në Komisionin për Sigurinë ka njoftuar se është parashikur në buxhet për vitin e ardhshëm, rritja e pagave, me anë të shpërblimit për punonjësit e Policisë.

Çuçi ka shpejguar edhe skemën se do të shpërndahen shpërblimet, kush përfiton dhe kush do të marrë më shumë e kush më pak.

?Buxheti i planifikuar për mbrojtjen është 21.7 miliardë lekë.

Do të kemi një rritje prej 1% të buxhetit për paga dhe sigurime shoqërore.

Gjithashtu edhe 12% rritje për shërbime të tjera dhe kemi një rritje 81% me financim të brendshëm.

Një risi e rëndësishme është edhe ajo që lidhet me rritjen e pagave për punonjësit e policisë së shtetit që ushtrojnë detyrën jashtë vendbanimit.

Vitin që vjen në formën e shpërblimit do ta çoj pagën e kësaj kategorie të punonjësve të policisë deri në 150% të pagës që marrin sot.

Nga kjo rritje sot përfitojnë 1179 efektivë të policisë pasi në këtë skemë do përfshihen të gjithë efektivët nga inspektori deri në njëstad të caktuar, të cilët punojnë jashtë vendbanimit.

Në një program që kemi bërë, me llogari sipas rritjes së buxhetit, i kemi ndarë shpërblimet në bazë të kilometrave.

Nga 20 deri në 60 kilometra largësi, do të përfitojnë 20% më shumë mbi paën, nga 61-120 km, do përfitojnë 30% më shumë mbi pagën dhe mbi 121 km do të përfitojnë 50% mbi pagën mujore?, ka sqaruar Çuçi./CNA.al

Lajmet e fundit nga