LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ulet ndjeshëm numri i maturantëve/ Në 5 vite, 17 mijë nxënës më pak në provime

1 Qershor 2023, 09:05, Aktualitet CNA
Ulet ndjeshëm numri i maturantëve/ Në 5 vite, 17 mijë
Foto ilustruese

Sot maturantët testohen për njohuritë e gjuhës angleze. Provimi do të nisë në orën 10:00 dhe do të zgjasë 2 orë e 30 minuta.

Këtij testimi do t’i nënshtrohen 30 mijë maturantë, një numër ky shumë herë më i vogël në krahasim me 5 vitet e fundit.

Në vitin 2018, janë testuar rreth 37 mijë maturantë. Një vitë më pas në 2019 ky numër është ulur në 35 mijë e 400 maturantë.

Në vitin 2020 numri i maturantëve që i janë nënshtruar provimeve të maturës ka qenë 33 mijë, që tregon sërish rënie në krahasim me vitin paraardhës.

Në 2021, 34 mijë maturantë kanë kryer provimet e maturës, ndërsa në vitin 2022 ka pasur 1 mijë maturantë më pak.

Ndërsa këtë vit ky numër ka rënë edhe më shumë duke shkuar në 30 mijë maturantë me rreth 3 mijë më pak se një vit më parë.

Pra në 5 vite numri i maturantëve ka rënë me 17 mijë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga