LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

I arrestuar për shpërdorim detyre/ Apeli i Tiranës ndryshon masën për ish-sekretarin e Ministrisë së Financave

31 Maj 2023, 12:29, Aktualitet CNA

I arrestuar për shpërdorim detyre/ Apeli i Tiranës ndryshon

Gjykata e Tiranës ndryshon masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave Arlind Gjokutaj. Për Gjokutajn është vendosur që të vijojnë hetimet në detyrim paraqitje.

Sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Financave, Arlind Gjokutaj, drejtori i çështjeve ligjore në këtë institucion, Fatmir Hoxha dhe përmbaruesi privat Alban Ruli u arrestuan për skemën e mashtrimit me vlerë 1.2 milion euro. 

Sipas prokurorisë, dy zyrtarët e Ministrisë së Financave dhe përmbaruesi privat kanë pranuar të dëmshpërblejnë shtetasin Ilir Thana në vlerën e 145.8 milionë lekëve, duke e trajtuar si pronar të një objekti pa e pasur këtë status.

 

Lajmet e fundit nga