LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata në veri të Kosovës/ Rama: Prania e ushtrisë serbe në kufi e barabartë me zero

31 Maj 2023, 11:30, Aktualitet CNA
Situata në veri të Kosovës/ Rama: Prania e ushtrisë serbe
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur për situatën në veri të Kosovës dhe dërgimin e trupave serbe pranë kufirit.

Në fjalën e tij, në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë, Rama theksoi se prania e ushtrisë serbe pranë kufirit me Kosovën është e barabartë me zero.

Sipas kryeministrit kjo është një lëvizje e politikës së brendshme nga ana e Serbisë.

“Kjo është shfaqja më e pabesueshme e politikës së brendshme, sepse ushtria serbe në kufi të Kosovës ka një fuqi të barabartë me zero. Është njësoj si ushtria meksikane të shfaqej në kufirin me SHBA-në. Çfarë mund të bëjë? Asgjë. Ka të bëjë vetëm me politikën e brendshme. Ka shumë në lidhje me politikën e brendshme, dhe atë se çfarë ndodh në kufirin me Kosovën”, u shpreh ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga