LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja me Turqinë/ Shqipëria do të marrë 6 dronë të armatosur bajraktarë

22 Shtator 2022, 21:23, Aktualitet CNA

Marrëveshja me Turqinë/ Shqipëria do të marrë 6

Kryeministri Edi Rama gjatë intervistës së tij në "Opinion" ka folur lidhur me takimin që ka zhvilluar me presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan. 

Rama shprehet se Shqipëria së shpejti do të përmbyllë një marrëveshje ku do të marrë 6 dronë nga shteti turk. Këta dronë janë përdorur nga Ukraina gjatë luftës me Rusinë.

"Me Erdoganin diskutuam për domosdoshmërinë e dronëve. Jemi në përfundim të marrëveshjes për të marrë dronët bajraktarë. Do marrim 6 që do të shërbejnë për qëllime civile, për kontrolle të territorit, për ndërtime pa leje, për ndjekjen e personave në kërkim, për kultivimin e narkotikëve dhe kështu me radhë. Dronët i kanë pjesë të tyre kamerat inteligjente”, tha Rama në një intervistë televizive. 

Lajmet e fundit nga