LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Milaim Zeka: Basha fundosi Kosovën gjatë gjykimit të "Shtëpisë së Verdhë"

16 Shtator 2022, 11:02, Aktualitet CNA
Milaim Zeka: Basha fundosi Kosovën gjatë gjykimit të
Milaim Zeka

Analisti Milaim Zeka ka folur lidhur me financimin rus në Partinë Demokratike në vitin 2017, ku sqaron se nga kjo ngjarje është prekur edhe Kosova.

Zeka cilëson se Lulzim Basha ka pasur një rol kyç edhe në çështjen e Kosovës, pasi në hetimin e bërë në "Shtëpinë e Verdhë" në Burrel, Lulzim basha ka qenë përkthyes dhe ka ndikuar negativisht. 

Më tej ai shprehet se Rusia dhe Serbia, e bashkë me to edhe Kina, kanë nisur të investojnë shumë para në mediat shqiptare dhe në Kosovë.

“Beogradi, ekziston një elitë politke dhe intelektuale e Prishtinës të cilën e përdor Beogradi dhe këta mendojnë se fati i kombit duhet të kalojë nga Beogradi e jo nga Tirana. Këtë e kemi edhe te disa politikanë në Tiranë.

Tani aleati ynë historik, SHBA-ja. Këta po nxjerrin disa dokumente, që na bëjnë të ngremë disa pyetje. 'Pse po dalin tani dokumentet e financimit?'

Kjo lidhet me Kosovën, pasi 'Shtëpia e Verdhë' është prodhim i një gazetari të Tiranës. Mbi 'Shtëpinë e Vërdhë' në Burrel është bërë gjykimi i Kosovës, në këtë pikë një rol negativ ka luajtur Lulzim Basha, edhe kur ka qenë në UNMIK. Basha ishte edhe përkthyes në 'Shtëpinë e Verdhë'. Ne duhet të lobojmë fuqishëm që Tirana të jetë pranë Kosovës. Edhe Enver Hoxha kur ka dasht me eliminu kundërshtarët ka përdorur kartën e Kosovës, edhe tani nuk është mirë që të përdoret 'Open Ballkan'",- shprehet Zeka./CNA.al

Lajmet e fundit nga