LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Drogë dhe pastrim parash/ Çmontohet grupi shqiptar në Itali, mes tyre një grua

16 Shtator 2022, 10:17, Aktualitet CNA

Drogë dhe pastrim parash/ Çmontohet grupi shqiptar në Itali,

Një grup kriminal i akuzuar për tregtimin e sasive të mëdha të drogës dhe për pastrim parash është goditur në Itali. Në pranga kanë përfunduar 4 persona të cilët ushtronin aktivitetin e tyre në Bolonja të Italisë. 

Mediat italiane raportojnë se grupi është shqiptar, por mes tyre është edhe një grua nga Peruja. Grupi akuzohet për pastrim parash.

Në urdhër ndalimi është lëshuar edhe për kreun e kësaj organizate, i cili thuhet se drejtonte gjithçka nga Shqipëria. Ai raportohet se është me një dënim prej 11 vite e 6 muaj burg. Në pranga ka rënë krahu i tij i djathtë një 55-vjeçar me origjinë nga Maqedonia e Veriut.

Gjatë hetimeve dhe kontrolleve u sekuestruan 79,000 euro para të gatshme, të fshehura në makinë që drejtohej nga e vetmja grua e arrestuar dhe e ndaluar në Venecia, me paratë gati për të lundruar drejt Shqipërisë ku pritej nga drejtuesit e organizatës. Dhe u gjetën 34 kg marijuanë, sërish në një makinë në Modena si dhe tre kg kokainë në një automjet tjetër në Reggio Emilia./CNA.al

Lajmet e fundit nga