LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ulen temperaturat/ Pasdite priten reshje shiu në këto zona

16 Shtator 2022, 08:12, Aktualitet CNA
Ulen temperaturat/ Pasdite priten reshje shiu në këto zona
Foto ilustruese

Moti parashikohet me alternime vranësirash dhe kthjellime kryesisht në jug të vendit.

Reshje shiu që në orët e para të 24-orëshit në veriperëndim të vendit, të cilat në këtë zonë do të mbeten prezente të herëpashershme me intensitet mesatar e lokalisht të lartë në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Në mesditë reshjet e shiut të karakterit lokal do të prekin edhe zonën qendrore. Era do të fryjë me drejtim jugperëndim - jugilindje me shpejtësi mesatare 1-8 m/sek, e cila hera - herës përgjatë vijës bregdetare dhe në zonat luginore fiton shpejtësi deri në 12-15m/sek.

Valëzimi në dete i forcës 2-4 ballë.

Temperaturat parashikohen: 
në zona malore 15 deri 27°C
në zona e ulëta 15 deri 33°C
në zona bregdetare 20 deri 32°C.

Lajmet e fundit nga