LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lukashenko: Bjellorusia do të përdorte armë bërthamore në rast agresioni

18 Gusht 2023, 18:56, Aktualitet CNA

Lukashenko: Bjellorusia do të përdorte armë bërthamore

Bjellorusia do të ishte e gatshme të përdorte armët bërthamore të dhëna nga aleati i ngushtë Rusia përballë "agresionit" të huaj, tha të enjten Presidenti Alexander Lukashenko, ndërsa tensionet rriten rreth kufijve të vendit me vendet e NATO-s.

Minsku ka luajtur një rol kyç në luftën e Rusisë në Ukrainë, me Moskën duke përdorur Bjellorusinë si një nga pikat e saj të nisjes për pushtimin në fillim të vitit 2022, ndërsa stërvitjet e përbashkëta ushtarake Rusi-Bjellorusi gjatë vitit të kaluar kanë nxitur shqetësimet se trupat bjelloruse mund të bashkohen me forcat ruse në konfliktin.

Sipas presidentit rus Vladimir Putin, në qershor, koka bërthamore ruse thuhet se iu dorëzuan Bjellorusisë për "parandalim" .

Në një intervistë me agjencinë shtetërore të lajmeve Belta, Lukashenko pohoi se Bjellorusia "nuk do të përfshihej kurrë në këtë luftë" nëse ukrainasit nuk e kalonin kufirin e saj. Por ai shtoi: “Ne do të vazhdojmë të ndihmojmë Rusinë, ata janë aleati ynë”.

Ai paralajmëroi gjithashtu se nëse provokohet – veçanërisht nga vendet fqinje të NATO-s si Polonia, Lituania dhe Letonia – Bjellorusia “do të përgjigjet menjëherë me gjithçka që kemi”, përfshirë armët bërthamore./CNA

Lajmet e fundit nga