LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fluksi i emigrantëve/ Zyrat e “IdentiTek”, të hapura edhe për dy të shtunat e ardhshme

18 Gusht 2023, 17:52, Aktualitet CNA

Fluksi i emigrantëve/ Zyrat e “IdentiTek”, të hapura edhe

Fluksi i madh i emigrantëve të kthyer në vendlindje ka shtuar aplikimet për karta ID dhe pasaporta biometrike.

Për këtë arsye, “IdentiTek” do vijojë të ofrojë shërbime edhe për dy të shtunat e ardhshme.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Brendshme, e njofton se zyrat e "IdentiTek" do të jenë të hapura edhe në datat 19 dhe 26 gusht, ashtu si të shtunën e javës së kaluar.

Për të aplikuar për karta ID dhe pasaporta biometrike duhet të ndiqni këto procedura.

Së pari, blini një kupon tek çdo zyrë e Postës Shqiptare.

Nëse aplikoni për herë të parë plotësoni në e-Albania formularin e Policisë së Shtetit. Nëse dokumenti është rinovim, ky formular nuk është i nevojshëm.  

Aplikimin për ID kartë e bëni në zyrën ku jeni banor, duke u paraqitur me një kupon të blerë në zyrën e Postës Shqiptare.

Riaplikimi për ID kartë mund të bëhet në çdo zyrë, pavarësisht vendbanimit. E gjithë procedura merr pak minuta./ CNA

Lajmet e fundit nga