LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vlora thyen rekord! Jo vetëm boom turistik/ Pas rreth 4 dekadash, 1 vit pa asnjë vrasje

18 Gusht 2023, 15:10, Aktualitet CNA

Vlora thyen rekord! Jo vetëm boom turistik/ Pas rreth 4 dekadash, 1 vit pa

Vlora në 365 ditët e vitit statistikor në Policinë e Vlorës ka shënuar një bilanc që s'ka ndodhur në afro 40 vite.

Përgjatë 2022-shit në Vlorë u shënuan 4 vrasje, në 2021 u shënuan 8 vrasje, ndërsa kjo është hera e parë që në një vit nisur nga data 18 gusht 2022-18 gusht 2023 nuk ka asnjë vrasje.

Për herë të fundit ky bilanc me zero vrasje në 12 muaj vit statistikor është shënuar në vitin e 1984 kohë në të cilën Shqipëria ishte në regjim diktatorial.

Edhe në statistikat e krimit ndaj jetës të Prokurorisë së Përgjithshme, Vlora renditet në vitin 2022 me 7.8% dhe në 2021 V me 6.5%, ndërsa krimet më të shumta i përkasin Tiranës, Shkodrës, Elbasanit, Fierit./ CNA

Vlora thyen rekord! Jo vetëm boom turistik/ Pas rreth 4 dekadash, 1 vit pa

Lajmet e fundit nga